اهمیت تعیین اسکور بدنی در گاوهای شیری دوره انتقال

اهمیت تعیین اسکور بدنی در گاوهای شیری دوره انتقال

مقدمه

گاوهای شیری برآوردی از میزان ذخایر چربی بدن آنها است و معتقدند که این یکی از (BCS) اسکور بدنی.( و همکاران، 2009 Roche) کارآمدترین ابزارهای مدیریتی برای تعیین وضعیت تغذیه ای گاوها می باشد ذخایر چربی بدن برای گاوهای شیری تازه زا اهمیت بیولوژیکی زیادی دارند و برداشت سریع از این ذخایر می تواند مشکلات تولید مثلی و سلامتی برای آنها ایجاد کند.
در دهه های 1970 و 1980 چندین سیستم تعیین اسکور بدنی برای گاوهای شیری معرفی شد. اولین بار از سیستم های 4 شماره ای که مربوط به گاوهای گوشتی بود، برای تعیین اسکور بدنی گاوهای شیری در سال 1977 در انگلستان معرفی شد. در Mulvany استفاده شد. سپس سیستم 5 شماره ای توسط و همکاران ( 1982 ) سیستم 5 شماره ای را مورد استفاده قرار دادند. در استرالیا از Wildman آمریکا نیز سیستم 8 شماره ای و در نیوزلند ) 2001 ( سیستم 10 شماره ای پیشنهاد شد. در اغلب مقالات منتشر شده در دو دهه اخیر از سیستم 5 شماره ای برای تعیین اسکور بدنی گاوها استفاده شده است. در ایران نیز برای تعیین اسکور بدنی گاوهای شیری از سیستم 5 شماره ای استفاده می شود. بطوریکه گاوهای خیلی لاغر را اسکور 1 و گاوهای خیلی چاق را اسکور 5 در نظر می گیرند.
هرچند اسکور بدنی ارتباط مثبتی با وزن زنده دارد، اما در مورد گاوهای تازه زا، گاهی وزن حیوان تغییر نمی کند و حتی اضافه هم می شود، در حالی که اسکور بدنی کاهش می یابد. به همین دلیل اسکور بدنی در مقایسه با وزن بدن، شاخص بهتری برای بررسی ذخایر چربی بدن گاوها است. در بررسی های متعدد مشخص شده است که ارتباط مثبت و معنی داری بین اسکور بدنی و میزان چربی ذخیره ای وجود دارد. % 12/ و همکاران( گزارش کردند که یک واحد تغییر در اسکور بدنی گاوها معادل 65 Otto( در سال 1991 تغییر در محتوی چربی بدن بود.

برای ادامه مطلب می توانید مقاله را دانلود نمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.