بلوس تنشن تریت

بلوس خوراکی کند رهش آنتی اکسیدانی (تنشن تریت) ویژه پیشگیری از بروز جفت ماندگی و تقویت سیستم ایمنی در گاوهای پرتولید است.

امروزه شناخت آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد تولیدی در بیماری های مختلف و خنثی سازی آن ها از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا وضعیت استرس اکسیداتیو بالاتر، ریسک بالاتری برای پیشرفت بیماری و افزایش خسارات محسوب می گردد. استرس در زمان زایش میتواند گاو را تحت تاثیر قرار دهد و باعث بسیاری از بیماری­های پس از زایش شود. به این منظور هدف از تولید این نوع بلوس کند رهش پیشگیری از جفت ماندگی و تقویت سیستم ایمنی گاو­های پرتولید در زمان زایش و اوایل شیردهی است.

بلوس های خوراکی تنشن تریت به نحوی طراحی و ساخته شده است که بتواند خطر تنش های محیطی (تنش گرمایی، تنش تراکم در گله، تنش واکسیناسیون و سم چینی) و استرس حین زایش را در گاوها و تلیسه های آبستن، گاوهای شیرده و گوساله های نر پرواری کاهش دهد و سیستم ایمنی آنها را تقویت نماید. این بلوس ها می تواند ترکیبات خود شامل ویتامین A و عناصر سلنیوم، روی، مس و منگنز را در مدت 21 روز و بطور آهسته و پیوسته در اختیار حیوان قرار دهد. این بلوس ها به شکل استوانه ای با قطر 26 میلی متر و طول 23 میلی متر و پوشش ضدآب نارنجی رنگ ساخته شده اند.

هر بلوس حاوی 63 میلی گرم عنصر سلنیوم، 750 میلی گرم روی، 2 گرم مس، 2/1 گرم منگنز و 1575000 واحد بین المللی ویتامین A است و بگونه ای طراحی شده است که  محتویات خود را بطور پیوسته و در مدت 21 روز آزاد نماید.

مزایای استفاده از بلوس‌های تنشن تریت

• محافظت از سلولهای سیستم ایمنی (نوتروفیل ها و لنفوسیت ها) در مقابل تولید مقدار زیاد گونه های واکنش پذیر اکسیژن به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های معدنی – ویتامینی
• تقویت سیستم ایمنی گاوها، تلیسه های و گوساله های نر تحت تنش های محیطی
• کاهش موارد جفت ماندگی
• کاهش احتمال بروز ورم پستان تحت کلنیکی و کلنیکی در گاوهای تازه زا
• بهبود تولید شیر در گاوهای شیرده و بهبود ضریب تبدیل در گوساله های نر پرواری
• عدم نیاز به تزریق مکمل های آنتی اکسیدانی از جمله سلنیوم + ویتامین E قبل از زایش

طریقه مصرف بلوس تنشن تریت

بنا به تجربه ای که در هر گله از تنش های محیطی وجود دارد و توصیه دامپزشک گله (بر اساس سوابق جفت‌ماندگی، متریت و ورم پستان کلینیکی) توصیه می‌شود یک تا سه عدد بلوس بفاصله یک هفته قبل از تاریخ احتمالی زایش به گاوها و تلیسه های آبستن سنگین خورانده شوند. در مورد گاوهای شیرده و گوساله های نر مصرف یک عدد بلوس (بازای هر 250 تا 300 کیلوگرم وزن) در شروع فصل گرما و تکرار آن بفواصل 21 روزه تا پایان فصل گرما توصیه می شود. برای خوراندن این بلوس های می توان از مگنت خوران و یا اپلیکاتور ویژه بلوس های خوراکی کند رهش استفاده کرد.